JOOGATERAAPIA
JOOGATERAAPIA KONSULTATSIOON
​
Esimesel kohtumisel toimub vestlus ja vaatlus, kus pannakse paika inimese alguspunkt ja vajadused. Koostatakse teraapiaplaan, õpetatakse selgeks ülesanded, mida inimesel on vaja kodus iseseisvalt teha ja lepitakse kokku järgmine kohtumine. Kohtumiste sagedus sõltub inimese vajadustest ja võimalustest.
​
Tavaliselt tuleb arvestada vähemalt nelja kohtumisega. See on minimaalne alguspunkt.
Kohtuda saab ka veebi vahendusel.
​
JOOGATERAAPIA TUTVUSTUS
​
Joogateraapia on väga vana teadus. Sellest kirjutab juba India joogateadlane Nathamuni 9. sajandil.
Joogateraapia käsitleb inimest kui tervikut. Teraapia on suunatud tervikule.
Joogateraapia aitab kõrvaldada ja leevendada kõike seda, mis takistab inimesel olla terve.
​
Joogateaduses on inimesel viis tasandit, mis moodustavad terviku. Takistusi võib esineda kõikidel tasanditel.
-
Keha tasandil kogetakse erinevaid füüsilisi haigusi, mille all inimesed kannatavad.
-
Eluenergia tasand. Siia kuuluvad meie hingamine, tšakrad, nadid.
-
Mõtlemise tasand. Siia kuulub informatsiooni kätte saamine, välja andmine ja töötlemine, mõtlemisprotsessid, mälu.
-
Intellektuaalne tasand. Siia kuulub eristamisvõime, arukus, taipamine, intuitsioon ja inspiratsioon.
-
Hingeline tasand. Selle tasandi peamiseks takistuseks on see, et inimene pole iseendaga ühenduses ja on unustanud, kes ta on.
Joogateraapia põhiülesandeks on arvestada inimese kõikide tasanditega ja koostada teraapiaplaan vastavalt sellele. Iga inimene on erinev ja seega on joogateraapia alati individuaalne ja isikupärastatud. Peale selle arvestame keskkonnaga, kus inimene elab, tema tööga, perega, sissetulekuga, sõpruskonnaga, hobidega ja kõige muuga, mis konkreetset inimest mõjutab.
Iga inimese alguspunkt on erinev ja nii võib juhtuda, et ühel inimesel alustame keha tasandilt, teisel mõtlemise, kolmandal emotsioonide ja neljandal hinge tasandilt. Joogaterapeudi ülesanne on aru saada, mida konkreetsel inimesel hetkel vaja on ja anda vastavaid juhiseid. Joogateraapias muudab inimene end ise joogaterapeudi antud juhiste põhjal.
​
MILLE PUHUL SAAB JOOGATERAAPIAST ABI?
Arvestades haiguse iseloomu saab joogateraapiat kasutada ärahoidva, raviva ja ohjes hoidva vahendina väga paljude erinevate haiguste puhul. Näiteks:
-
Neuroloogiliste
-
Seedesüsteemi
-
Hingamisteede
-
Vereringe
-
Tundlikkuse probleemide
-
Luu-ja lihaskonna
-
Südame
-
Immuunsüsteemi
-
ja paljude muude
Joogateraapiast saab abi ka õpiraskuste puhul.
Samuti erivajaduste puhul. Erivajaduste puhul on teraapia väga erinev ja erandina võib olla passiivne. See tähendab inimene ise ei pea suurt midagi tegema. Oleme väga edukalt kasutanud heliravi (nada yoga).
Joogateraapiat saab kasutada ka igapäevaelu väljakutsetega toimetulemiseks, tervise korras hoidmiseks ja täisväärtusliku elu elamiseks. Teile koostatud individuaalne kava aitab teil:
-
Suurendada enesekindlust ja emotsionaalset stabiilsust
-
Arendada tähelepanuvõimet, keskendumisvõimet ja mälu
-
Hoida ideaalkaalu
-
Vähendada stressi ja ärevust
-
Tõsta energiataset
-
Leevendada depressiooni
-
Kiirendada vigastustest taastumist
-
Tugevdada lihastoonust
-
Parandada painduvust
-
Parandada unekvaliteeti
-
Ohjes hoida suhtlemishäireid
-
Tõsta elukvaliteeti
-
Edendada tervemat eluviisi
-
Toita ja edendada spirituaalset transformatsiooni
Kui joogateraapiat praktiseerida kauem, saab tegeleda sügavamate emotsionaalsete probleemidega, päritud traumade, põlvkondadevaheliste haigustega ja spirituaalsete haigustega.
MILLE PUHUL EI SAA JOOGATERAAPIAST ABI?
Joogateraapiaga ei ole võimalik ravida paljusid kroonilisi haigusi, nagu näiteks pahaloomulised kasvajad, AIDS, neuroloogilised kahjustused jne. Samas saab joogateraapiaga tõsta nende inimeste elukvaliteeti, suurendada emotsionaalset stabiilsust ja sisemist tugevust.
Samuti ei saa abi need inimesed, kes ei suuda ennast teadlikult aidata. Näiteks tugev depressioon, neuroos või psühhoos. Samas, kui inimene suudab end siiski aidata võib joogateraapial olla tähtis osa selle inimese tervenemisprotsessis.
Kas joogateraapiat tohib praktiseerida koos teiste ravimeetoditega?
Kuna joogateraapia ei ole invasiivne ja kasutab ainult keha sisemisi ressursse võib seda praktiseerida koos teiste ravimeetoditega. Joogateraapia ei ole alternatiivmeditsiin vaid toetav ravisüsteem, mis arvestab ja on avatud koostööle tavameditsiiniga.
MILLAL MA HAKKAN ENNAST PAREMINI TUNDMA?
Olenevalt haiguse iseloomust võib regulaarselt praktiseerides tulemusi tunda juba kolme, nelja nädala pärast. Teatud haiguste puhul tuleb arvestada mitme kuuga ja mõnede haiguste puhul aastatega.
KES ON JOOGATERAPEUT?
Kõik joogaõpetajad ei ole joogaterapeudid. Joogaterapeut on joogaõpetaja, kes on läbinud ulatuslikud joogateraapia õpingud ning oskab koostada ja õpetada isikupärastatud joogaeraapia praktikaid.
Krishnamacharya Healing and Yoga Foundation (KHYF) esindab T. Krishnamacharya ja TKV Desikachari traditsiooni, kes mõlemad praktiseerisid joogateraapiat. KHYF joogaterapeudil on vähemalt 7. aastat jooga õpetamise kogemusi ja kogu õpingute maht on minimaalselt 2000 tundi.
CYTAR Centre for Yoga Therapy and Research on samuti tunnustatud joogateraapia organisatsioon. Organisatsiooni juhib Ananda Balayogi Bhavanani.
​
*Kasutatud materjalid: "Yoga in the authentic tradition of Krishnamacharya and TKV Desikachar."(KHYF)